Sayfa Başına Dön
×
ANASAYFA
ÖZEL TUTKU
YAŞLI BAKIM MERKEZİ
ÖZEL TUTKU
BAKIM MERKEZİ 1 / BEDENSEL
ÖZEL TUTKU
BAKIM MERKEZİ 2 / RUHSAL

KURUMSAL Hakkımızda Kurucumuz Ekibimiz Bilgi Alın
HİZMETLERİMİZ Bakım Hizmetlerimiz Psiko-Sosyal Hizmetler Sağlık Hizmetlerimiz Beslenme Aktivitelerimiz
GALERİ Fotoğraf Galerisi 360 Sanal Tur
HASTA KABUL ŞARTLARI DUYURULAR BLOG İLETİŞİM
« Geri

Özel Tutku Bakım Merkezine Erişilebilirlik Belgesi Takdimi Yapıldı

Erişilebilirlik “Binaların, açık alanların, ulaşım ve bilgilendirme hizmetleri ile bilgi ve iletişim teknolojisinin, engelliler tarafından güvenli ve bağımsız olarak ulaşılabilir ve kullanılabilir olmasıdır. 5378 sayılı Engeller Hakkında Kanun ile kamu kullanımına açık tüm binaların, açık alanların ve Belediyelerin şehir içinde sundukları ya da denetledikleri toplu taşıma araçlarının erişilebilir olması zorunluluğu getirilmiş, Erişilebilirliğin izlenmesi ve denetlenmesi görevi “Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonları” na verilmiştir.

Bu çerçevede, Antalya Valiliği Başkanlığı’nda, Aile, Çalışma ve Sosyal ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde; Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 6. Bölge Müdürlüğü, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ve engellilerle ilgili konfederasyonların farklı engel gruplarını temsil eden engelli bireylerden oluşan “Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonu” kurulmuş ve halen ilimiz genelinde rehberlik, denetleme ve izleme çalışmalarına aktif şekilde devam etmektedir. Komisyon tarafından yapılan teknik denetlemeler sonucunda erişilebilir olduğu tespit edilen kamu kullanımına açık, bina, açık alan ve toplu taşıma araçlarına “Erişilebilirlik Belgesi” düzenlenmektedir.

Bu kapsamda ilimizde bulunan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Markantalya Alışveriş Merkezi, Tutku Yaşlı Bakım Merkezi, Tutku 1 Yatılı Bakım Merkezi ve Tutku 2 Yatılı Bakım Merkezi engelli vatandaşlarımız için yaptığı düzenlemelerle “Erişilebilirlik Belgesi” almaya hak kazanmıştır. Söz konusu Kurum/Kuruluş temsilcilerine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah ÇALIŞKAN tarafından 20.04.2021 tarihinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nde düzenlenen törenle Erişilebilirlik Belgeleri takdim edilmiştir.

2020 yılının Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından Erişilebilirlik Yılı ilan edildiğini de hatırlatan Çalışkan, bu minvalde Antalya Valiliği Başkanlığı’nda Aile, Çalışma ve Sosyal ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü koordinesinde faaliyet göstermekte olan Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonu’nun denetim faaliyetlerine hız kesmeden devam ettiğini 2020 yılında yapılan 131 kamu/özel hizmet binası, açık alan ve toplu taşıma aracı denetimiyle toplam denetim sayısının 459 olduğunu, 2021 yılının ilk 3 aylık döneminde ise toplam 82 denetimin gerçekleştirildiğini belirtti. Erişilebilir Antalya hedefiyle denetim, rehberlik ve farkındalık yaratma çalışmalarının artarak devam edeceğini ifade eden Çalışkan, 2021 yılının ilk 3 aylık döneminde yapılan denetimler sonucu erişilebilir olduğu tespit edilen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Markantalya Alışveriş Merkezi, Tutku Yaşlı Bakım Merkezi, Tutku 1 Yatılı Bakım Merkezi ve Tutku 2 Yatılı Bakım Merkezi yönetici ve süreçte emeği geçen tüm personeline çok teşekkür ettiğini, özel/kamu tüm kurum ve kuruluşlarının erişilebilirlik seferberliğine katılım sağlamasının herkesi çok mutlu edeceğini söyledi.

Haber LinkiDuyuru Fotoğrafları